Tradicionális értelemben a mozgásról szóló tudomány (kinézis: mozgás, logos: tan, tudomány). A mozgás meghatározza érzéseinket és az életünkben helyünk megtalálását is segíti. A mozgás hiánya testileg-lelkileg korlátoz, míg mozgás közben könnyedek, felszabadultak, szabadok vagyunk.
Újabb értelmezés szerint pedig a kineziológia a hagyományos távol-keleti (hagyományos kínai orvoslás) gyógyászatra épülő egészségfejlesztő rendszer, mely pedagógia, pszichológiai, készség- és képességfejlesztő elemeket tartalmazó prevenciós jellegű, holisztikus módszer. Holisztikusan kezeli az embert, tehát figyelembe veszi érzelmi, fizikai és szociális állapotát.
Dr. George Goodheart, az alkalmazott kineziológia megalkotója, említi az egészség háromszöge fogalmat, miszerint a következő területek egyensúlyának fenntartásával érhetjük el az egészséget:
• fizikai állapotunk karbantartásával,
• az érzelmi, mentális jólétünkkel törődve,
• és a testünkben zajló biokémia folyamatokra figyelmet fordítva.
A kineziológia elsősorban a mentális és érzelmi területünket támogatja, méghozzá az érzelmi stressz feloldásával az energiarendszerünkben (meridiánrendszerünkben) lévő blokádokat oldja, kiegyensúlyozza a test energiaáramlását, így enged utat a test öngyógyító folyamatainak.
A kineziológia alapvetése, hogy a testünk önmagát képes gyógyítani, ha mindehhez megteremtjük a feltételeket számára. A módszer egyedülálló módja a stressz kezelésének és a testi, lelki egészségünkhöz való visszatalálásban segít.
• A kineziológia nem egészségügyi és nem pszichológiai módszer.
• Művelése nem tartozik az hagyományos egészségügyi és pszichológiai tevékenységek körébe.
• Nem helyettesít és nem válti ki semmiféle orvosi és pszichológiai kezelést.
A kineziológiai rendszerek izomteszttel dolgoznak, mely eszköz a kezelések alatti információ begyűjtésére szolgál. Segítségével tudatos emlékezés nélkül gyűjthetünk információt az adott múltbéli ügyről, egy adott korból, feltárva a keresett stressz eredetét. Az izomtesztelés fiziológiai alapja az agy és az izmok közötti összeköttetésre vezethető vissza, idegi áramköröket vizsgálunk az izomtól az agyig majd az agytól az izomig.
A kineziológiai rendszerek nagy része kormunkában/korregresszióban dolgozik. Alapvetése a módszernek, hogy a jelenbeli (szekunder) stressz egy múltbéli (primer) stresszre vezethető vissza. A múltbéli eseményt/eseménysorozatokat feltárva és gyengéden oldva a hozzá tartozó stresszt, lehetőség nyílik a megoldás megtalálásához, egy új látásmód, új választás és új cselekvés kialakításához.
Az alkalmak hangsúlyos részét képezik a coach elemek. Miután a múltbéli eseménysort feltártuk, ránézünk, hogyan kapcsolódik mindaz a jelen élethelyzethez, elakadáshoz. A coach elemek segítségével pontosan megállapítjuk egy adott ügy kapcsán, hogy a jelenben kivel, mikor, mit és hogyan tegyünk. Különösen fókuszálunk az erősségek feltárása, ami a hétköznapokba beépíthető.
A DISC rendszer, mint coach eszköz is szolgáltatásaim között szerepel. A rendszer által viselkedési stílusunkat ismerhetjük meg, rálátva erősségeinkre és fejlesztendő területeinkre. Kiderül, hogy konfliktusban és stresszhelyzetben, melyik stílust vagyunk hajlamosak felvenni és mindezt miért tesszük.
• Gyermekeknek és felnőtteknek egyaránt ajánlott nemtől és kortól függetlenül.
• Aki nem áll gyógyszeres pszichiátriai kezelés alatt, aki nem szenved függőségektől (alkohol, drog stb.)
• Ha valaki nem a saját elhatározásából jön a találkozásra, hanem esetleg kényszer hatására.
• Ha a kliens kineziológustól, kívülről várja a megoldást és nem képes felelősséget vállalni a változásért.
• Ha nem képes a kliens a kapott felismeréseket, új viselkedés mintákat alkalmazni.
• Ha a kliens a kitesztelt házi feladatot nem, vagy csak részben végzi el.
• Ha a kliens nem vett részt annyi alkalmon, hogy a problémája megoldódjon.
Website made by Bagaméri Sándor
Designed with TemplateMo
Copyright © 2025 EduWell Co., Ltd. All Rights Reserved.